Чи має платити покупець нерухомості рієлтору?

12.05.2021

Чи має платити покупець нерухомості рієлтору?

Зазвичай це питання турбує кожного покупця нерухомості. Чи має платити покупець нерухомості рієлтору? Купуючи квартиру, будинок, таунхаус чи земельну ділянку, покупці часто чують про те, що вони мають це зробити. Часто таке «прохання» звучить саме перед підписанням договору купівлі-продажу.

 

При першій телефонній розмові, цікавлячись інформацією щодо тієї чи іншої нерухомості, покупець рідко ставить рієлтору питання про оплату. Адже хочеться дізнатися про товар та, можливо, домовитися про огляд.

 

За повної відсутністї роз’яснювальної інформації для покупців мало хто з них здогадується, що можна ставити ще декілька важливих уточнюючих питань.

 

Про що треба питати рієлтора

Ось цей список.

  • Чи маю я вам щось платити? Якщо так, то скільки та за що?
  • Чи оплачує вам роботу продавець?
  • Чому ваша оплата не включена у сам товар?

Адже на інших ринках відносини покупця з магазином закономірні та логічні. За правильними законами обігу та руху грошей товарні  ринки живуть тисячі років.

Є виробник товару, який надає його магазинам та дозволяє робити торгову націнку, що йде на оплату оренди приміщення ( якщо воно в оренді), доставку товару, оплату роботи продавців і персоналу магазину та на інші супутні витрати.

  • Ціна товару – це кількість грошей, за які продавець передасть товар покупцю.
  • Вартість включає в себе ціну та всі перелічені вище витрати.

Як це працює на ринку нерухомості

У випадку продажів нерухомості покупця та продавця цікавить ринкова ціна.

 

Ринкова ціна нерухомості визначається її професійними продавцями. Рієлторами. Про алгоритм визначення ринкової ціни на нерухомість обов’язково поговоримо в наступних статтях.

 

Покупець, який дзвонить в магазин та запитує про товар, отримує консультацію про товар та його вартість. Чи запитує покупець, скільки відсотків в цьому товарі закладено для директора магазину, вантажників та продавців? Чи запитує покупець, треба йому сплатити за консультацію та скільки він має заплатити продавцю, якщо купить товар?

 

Впевнений, що ви посміхнулися, бо таких безглуздих запитань покупці не ставлять. Але на українському ринку нерухомості все інакше. Доволі часто логіка відносин покупця та рієлтора відсутня.

 

Український ринок нерухомості: де логіка?

Покупці, які ставлять це питання в першій розмові, чують від агентів таке: «Звичайно, ви маєте мені заплатити, якщо купите цю квартиру чи будинок». І далі агент називає свою суму. На запитання «Чому стільки?» дає відповідь: «Так прийнято, так беруть усі». Пазл якось не дуже складається, згодні?

 

Чому б покупцю не запитати, хто такі оці «усі» і чому вони беруть саме стільки?

Чому, окрім вартості товару, треба заплатити ще рієлтору?

Запитайте ще раз, чи оплачує вашу роботу продавець? Якщо агент скаже, що так, запитайте його:

У вас є договір з власником?

Хіба це логічно, що ви одночасно працюєте на обидві сторони?

Це чесно по відношенню до нас?

Хто отримує вигоду від такої вашої послуги?

 

І не бійтеся, що саме цей агент відмовить вам у показі нерухомості. Достатньо ще переглянути стрічку оголошень. Впевнений, вам пощастить і ви знайдете оголошення чи від самого власника, чи від ріелтора, в якому  буде зазначено: без комісії для покупця.

 

Що це значить?

«Без комісії для покупця»  означає, що в цього рієлтора є договірні ексклюзивні відносини з власником нерухомості, який і оплачує його роботу. Такий рієлтор надасть вам якомога більше достовірної  інформації щодо нерухомості. Якщо помешкання вас зацікавить, ви зможете оглянути нерухомість та переконатися, що надана інформація відповідає дійсності.

 

Згодом ви зможете ознайомитися з документами на нерухомість, які рієлтор мав перевірити перед підписання договору з власником. Звичайно, що буде організована й зустріч з власником нерухомості. На ваше запитання, чи маєте платити ріелтору, отримаєте чітку відповідь: «Ні, не маєте».

 

До речі, ви зможете знайти та найняти ріелтора, який буде безоплатно представляти ваші інтереси. Його роботу оплатить ріелтор, що представлятиме продавця. Ця оплата включена у вартість товару.

 

Такий правильний принцип професійних продажів нерухомості вже давно застосовується в розвинутих країнах. В США та Канаді покупці знають, як себе вести з рієлтором та в чому полягає сутність його роботи. При цьому вигоду отримують всі!

 

Чи має платити покупець нерухомості рієлтору?

На мою думку, покупець має оплачувати роботу рієлтора лише тоді, коли  сам наймає рієлтора для пошуку потрібної нерухомості та підписує з ним договір на пошук.

 

Рієлтор має обов’язково надати покупцю важливу інформацію про те, що може бути й так, що він буде звільнений від оплати комісійних. В тому разі, якщо буде знайдено нерухомість, на яку інший рієлтор вже має ексклюзивний договір з власником. Адже в рекламі всюди буде прописана фраза: «Без комісіі для покупця!».

 

Може й бути таке, що покупець сам захоче оплатити якісну роботу агента. Має право.

 

В інших випадках, коли вас просять оплатити роботу, поставте рієлтору ті питання , які ми обговорювали вище.

 

Вдалих вам покупок, шановні клієнти, та щира вдячність за ваші відгуки! 

 

З повагою, рієлтор Гойда Ігор

Тел.: 096-384-43-22.

 

Продаж разом з нами